Blog

Zaniedbanie a może już znęcanie się nad psem?

Temat nie tylko trudny, ale i dość rozległy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić kiedy mamy z którym do czynienia. Bo każda sytuacja jest inna i w taki sposób na nią należy spojrzeć, dlatego spróbuję w sposób pobieżny dać chociaż wytyczne do przemyślenia.  Za znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa co stanowi Ustawa o ochronie zwierząt, w art. 6 ust. 2 pkt 10. Art. 4 pkt 11 tejże ustawy wyjaśnia że przez "rażące zaniedbanie" rozumie się drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie nieleczonej choroby. Dodatkowo ustawa precyzuje, że jesteśmy zwierzęciu, jako istocie żyjącej i zdolnej do odczuwania cierpienia, winni poszanowanie, ochronę i…
Read More

Czy zwierzęta mają swoje prawa? Spojrzenie behawiorysty.

Trochę zadziorne pytanie. Można by rzec, że wręcz konfliktowe, a może po prostu dyskusyjne. Postaram się pokazać spojrzenie ze strony psiej psychiki i fizjologii. Spojrzenie dla niektórych niejednoznaczne, bo przecież jak zwierzęta mogą mieć swoje prawa? Ale przecież nie jesteśmy panami i władcami, którzy mogą decydować o wszystkim.Prawa zwierząt to idea poszanowania życia pozostałych istot i świadomość odpowiedzialności za ich los. Jednym z najważniejszych jest prawo do wolności od cierpienia, które uniemożliwia przedmiotowe traktowanie zwierząt i eksploatowanie ich ze szczególnym okrucieństwem.Wielu obrońców praw zwierząt podkreśla, że zwierzęta to podmioty, a zatem nie powinny być zabijane na pożywienie, wyzyskiwanie podczas eksperymentów medycznych lub dla rozrywki. Mniej radykalne podejście przedstawiają zwolennicy dobrostanu zwierząt. Ich zdaniem wykorzystywanie żywych istot nie jest z definicji złe, jeżeli nie powoduje nadmiernego cierpienia (Otwarte klatki, 2019).Zwierzęta mają…
Read More

Hejt w mediach społecznościowych

Prześcigamy się w coraz to nowszych nazewnictwach. Pokolenie X, pokolenie Y, czy Z. Ja się już nawet pogubiłam jakim pokoleniem są moje dzieci. Kiedyś pokolenie było liczone jako 25 lat, dzisiaj są to znacznie krótsze odcinki czasu. Zmiany następują szybciej. Szybciej dorastamy, szybciej wiemy więcej, szybciej wszystko. Ale czy dobrze? Szybciej wcale nie znaczy lepiej. Schowaliśmy się za ekranem monitora czy też telefonu komórkowego. Staliśmy się bardziej anonimowi. Przestajemy ze sobą rozmawiać. Komunikacja nabiera zupełnie innego wymiaru. Dzisiaj już nie budujemy zdań: Dzień dobry, jak się czujesz. Dzisiaj gości wszędzie witam i pozdro. A może i teraz się w tym mylę, może to też już jest nieaktualne. Nie wiem, ale w tym pędzie gdzieś się zatraciliśmy. Straciliśmy odrobinę człowieczeństwa. Zmieniliśmy się jako ludzie. Z jednej strony może ktoś pomyśleć, że…
Read More

Opinie a pomówienia w działalności prozwierzęcej

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego opinia to sposób oceny przez innych,, natomiast słowo pomówienie oznacza wypowiedź, w której ktoś bezpodstawnie oskarża kogoś. Co oznacza, że każdy z nas ma pełne prawo do napisania opinii na podstawie własnych doświadczeń. Oczywiście od razu wspomnę, że jestem daleka od nawoływania do zachowań wynikających z tak zwanego w psychologii owczego pędu, które powodują, że po słabych może wręcz złych doświadczeniach jednej osoby, dosłownie całe mnóstwo osób wystawia kiepskie opinie. W tym momencie, kiedy tak naprawdę bazujemy jedynie na jednej opinii, która też nie do końca jest potwierdzona, ale uznana za na tyle mocną i wystarczającą, że podpisuje się pod nią może nawet 100 czy 200 osób, albo i więcej. W pewnym momencie można wręcz zaobserwować pojawianie się gróźb i oszczerstw, gdyż sytuacja zabrnęła…
Read More